e-BOK

Zapraszamy

Logowanie

Get Adobe Flash player

Dzisiaj

Dzisiaj jest: 18 KwiecieÅ„ 2024    |    Imieniny obchodzÄ…: Apoloniusz, BogusÅ‚awa, BogusÅ‚aw

Wyróżnienia

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
N P W Åš C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Galeria nowości

EFRR_kolor-300dpi.jpg

Zawiadomienie Członków Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie w sprawie głosowania uchwał Walnego Zgromadzenia w dniu 16.06.2023r

 

Chrzanów, 14 lipca 2022 r.

Szanowni Mieszkańcy/Członkowie PSM w Chrzanowie

W dniu 6 czerwca 2022 r. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, do którego ustawowych zadań należy badanie legalności działalności spółdzielni mieszkaniowych w swoim stanowisku skierowanym do Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie potwierdził, iż wobec stwierdzonych istotnych nieprawidłowości w trakcie obrad I i II części Walnego Zgromadzenia Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie w dniach 23 i 24 maja 2022 r. nie ulega wątpliwości, iż decyzja Zarządu Spółdzielni o nieotwieraniu III (25.05.2022 r.), IV (26.05.2022r.) i V (27.05.2022r.) części Walnego Zgromadzenia Członków Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie zwołanego w dniach 23, 24, 25, 26, 27 maja 2022r. była konieczna i jedynie możliwa w okolicznościach niniejszej sprawy. W konsekwencji poczynionych ustaleń w ocenie Związku zwołanego w częściach Walne Zgromadzenie Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie w dniach 23, 24, 25, 26 i 27 maja 2022 r. nie można uznać za odbyte. W swoim stanowisku Związek potwierdził także, że nie było też możliwym jego kontynuowanie (tj. otwarcie pozostałych części posiedzenia), z uwagi na wykazane nieodwracalne w skutkach i rażące nieprawidłowości (stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w załączeniu).

Tym samym jakiekolwiek próby składania wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przez ,,rzekome’’ zebrania, które miałyby dokończyć ww. walne zgromadzenie należy uznać za bezprawne.

Niestety pomimo grożącej odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych oświadczeń woli i wiedzy wniosek taki został złożony przez grupę osób, która podała się za Powszechną Spółdzielnię Mieszkaniową w Chrzanowie i Krajowy Rejestr Sądowy (jak wynika z rejestru) dokonał w dniu 14 lipca 2022 r. wpisu tych osób jako ,,rzekomych’’ nowych członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni, gdyż, z uwagi na wadliwe przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (zawierające ewidentne luki prawne), Sąd jest zobowiązany jest jedynie do weryfikowania wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pod względem formalno-prawnym a nie pod względem ich zgodności z przepisami prawa, co pozwala na właśnie takie nadużycia prawa. Z przepisu art. 23 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wynika bowiem jedynie, że sąd rejestrowy bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa, a nie weryfikuje on natomiast zgodności podjętych uchwał z przepisami prawa, które stanowić mają podstawę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dodać przy tym należy, że taki wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma jedynie charakter deklaratywny, a nie konstytutywny.

Prawowity Zarząd Spółdzielni informuje, iż jeszcze w dniu dzisiejszym podjął już odpowiednie kroki prawne, które spowodują przywrócenie zgodności stanu Krajowego Rejestru Sądowego z rzeczywistym stanem prawnym i faktycznym. O wydarzeniach w trakcie ww. walnego zgromadzenia zostały już poinformowane organa ścigania, którym przekazane również zostaną kolejne dokumenty w związku z prowadzoną przez nich sprawą, tj. dokumenty potwierdzające działania osób na rzecz bezprawnego ujawnienia nieprawdziwym informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jednocześnie odsyłamy Państwa do podobnej historii, w której znalazła się Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik w Jaworznie, w której również dokonano w sposób bezprawny i podstępny wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, by następnie doprowadzić do przywrócenia zgodności stanu w KRS z rzeczywistym stanem prawnym:
https://smgornik-j.pl/prawomocne-rozstrzygniecie-sadu-apelacyjnego-sprawie-o-uznanie-bezprawne-uchwal-podjetych-przerwaniu-walnego-zgromadzenia-czerwcu-2014r/

 

Z poważaniem,

Zarząd Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie

 

Pytania i odpowiedzi w sprawie wentylacji

Kontynuujemy cykl informacji związanych z wentylacją.. Ponadto, w związku z dużą ilością zgłaszanych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, problemów z działaniem wentylacji i ciągów spalinowych poniżej zamieszczamy informacje techniczne dotyczące funkcjonowania nawiewników powietrza (Jak poprawić nadmierną szczelność okien). Problemy niżej omawiane dotyczą mieszkań z nadmiernie szczelnymi oknami i w związku ze zbliżającym się nieuchronnie okresem obniżonych temperatur niezbędnym jest podjęcie przez użytkowników takich mieszkań działań zapewniających doprowadzenie niezbędnej ilości powietrza zewnętrznego do mieszkań. Można to osiągnąć między innymi poprzez zabudowanie nawiewników powietrza.

Materiały pochodzą ze strony internetowej: (www.brevis.com.pl) producenta automatycznych nawiewników powietrza VENTAR, firmy BREVIS ul. Jadwigi Majówny 43C, 30-220 Kraków, tel./fax: +48 12 425 31 64, tel./fax: +48 12 623 80 11.

Pytanie 12: Czy można używać nawiewników kiedy jest zimno?

Nawiewniki mogą być używane w każdych warunkach, kiedy jest ciepło oraz kiedy jest zimno. W naszym klimacie nawiewniki są szczególnie przydatne w czasie kiedy ogrzewamy pomieszczenia i kiedy powinniśmy ograniczyć otwieranie okien. Pozwalają one wprowadzić do pomieszczenia w sposób "nie zauważalny" strumienie nawet bardzo zimnego powietrza. Wymiana powietrza jest kontrolowana, może być regulowana automatycznie, gwarantując maksymalną oszczędność energii cieplnej i pieniędzy

Pytanie 13: Czy używając nawiewników traci się dużo ciepła?

Wentylacja jest koniecznością, która niestety kosztuje. Nie można w sposób prosty wprowadzić do mieszkania zimne powietrze i nie ponosić związanych z tym nakładów energii cieplnej. To świeże, zimne powietrze musi być po prostu podgrzane (nie mówimy tu o kosztownych układach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła). Stosując nawiewniki, zwłaszcza automatycznie sterowane, tracimy na wentylację tyle ciepła ile jest niezbędne.

Pytanie 14: Dlaczego stosując nawiewniki można oszczędzać ciepło?

Ilość ciepła zużytego na wentylację zależy od ilości wymienionego powietrza. Zatem czym lepiej będziemy kontrolować stopień wymiany powietrza i lepiej dopasowywać go do potrzeb, tym mniej ciepła zużyjemy na podgrzewanie świeżego powietrza. Funkcję kontrolowania wentylacji szczególnie wydajnie pełnią nawiewniki automatyczne. Samoczynnie pilnują one stopnia wymiany powietrza, tak jak automatyka w systemach centralnego ogrzewania pilnuje temperatury. Używając nawiewników automatycznych oszczędzamy do 50% energii cieplnej przeznaczonej na wentylację w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Pytanie 16: Które nawiewniki automatyczne są najlepsze?

Nawiewniki są na rynkach zachodnich towarem masowym sprzedawanym w milionach sztuk rocznie. Stawia się przed nimi coraz wyższe wymagania dotyczące parametrów użytkowych szczególnie mających wpływ na oszczędność energii i komfort użytkowania. W opinii fachowców i użytkowników największe nadzieje wiąże się z nawiewnikami sterowanymi różnicą ciśnień. One też zdobywają dominującą pozycję na rynku. Nawiewniki sterowane wilgotnością względną u jednych budzą wątpliwości, inni uważają je za bardzo dobre. Nawiewniki sterowane temperaturą w zasadzie poza Szwecją nie są rozpowszechnione. Spróbujmy wyjaśnić dlaczego tak jest krótko charakteryzując poszczególne rozwiązania.

nawiewniki sterowane różnicą ciśnień

Główne zalety:

  • duża energooszczÄ™dność (siÄ™gajÄ…ca 50% w stosunku do tradycyjnych rozwiÄ…zaÅ„ - przy optymalnej charakterystyce przepÅ‚ywowej) wynikajÄ…ca ze "stabilizowania" wielkoÅ›ci przepÅ‚ywu powietrza niezależnie od siÅ‚y wiatru i temperatury na zewnÄ…trz. EnergooszczÄ™dność ta odbija siÄ™ bezpoÅ›rednio na istotnym obniżeniu kosztów ogrzewania pomieszczeÅ„.
  • brak ograniczeÅ„ zastosowania; nawiewniki sterowane różnicÄ… ciÅ›nieÅ„ dziaÅ‚ajÄ… prawidÅ‚owo we wszystkich rodzajach konstrukcji budynków, wszystkich klimatach przez caÅ‚y rok, mogÄ… być również stosowane w pomieszczeniach, gdzie używa siÄ™ otwartego pÅ‚omienia (np. kuchnie gazowe, bojlery gazowe, gazowe piece centralnego ogrzewania).
  • zastosowane do systemu wentylacji mechanicznej wywiewnej, stanowiÄ… dodatkowo nieodzowny element automatycznej regulacji tego systemu. Samoczynnie wyrównujÄ… wydajność wentylacji na różnych piÄ™trach budynku, oraz utrzymujÄ… to zrównoważenie niezależnie od warunków atmosferycznych (wiatr, zimno). DziaÅ‚ajÄ… analogicznie do zaworów termostatycznych w instalacjach centralnego ogrzewania.
  • prosta i niezawodna konstrukcja, która ma odbicie w ich cenie
  • urzÄ…dzenia te dziaÅ‚ajÄ… samoczynnie, nie wymagajÄ… obsÅ‚ugi ani jakiegokolwiek zasilania.

Warto dodać, że zalety koncepcji sterowania nawiewnikami opartej na zasadzie różnicy ciśnień, zostały potwierdzone wdrażaniem nowych rozwiązań technicznych opartych o tę ideę, przez większość liczących się na świecie producentów nawiewników.

nawiewniki higrosterowane

Teoretycznie idea higrosterowania jest atrakcyjna, bowiem pozwala powiązać wydajność wentylacji z aktualnymi potrzebami (nie ma nikogo w pomieszczeniu - nawiewnik zamknięty, po wejściu jednej lub kilku osób otwiera się, ponieważ wyczuwa zmianę poziomu wilgotności względnej). W praktyce pojawia się jednak kilka wątpliwości.

  • Aby nawiewnik dziaÅ‚aÅ‚ (tzn. zmieniaÅ‚ stopieÅ„ otwarcia), musi zmieniać siÄ™ poziom wilgotnoÅ›ci w pomieszczeniu. W budynku o tradycyjnej konstrukcji chwilowe wzrosty poziomu wilgoci (czy też spadki), sÄ… w dużym stopniu niwelowane, przez bufor wilgoci, jakim sÄ… Å›ciany budynku. W zwiÄ…zku z tym budzi siÄ™ wÄ…tpliwość czy aby nawiewnik higrosterowany w takich warunkach nie pracuje statycznie, podobnie jak nawiewniki o staÅ‚ym przekroju przelotu?
  • Ze wzglÄ™du na prostotÄ™ konstrukcji, czujniki wilgoci nawiewnika higrosterowanego, znajdujÄ… siÄ™ w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie wlotu powietrza zewnÄ™trznego "omiatajÄ…cego" nawiewnik. Czy zatem ich reakcje nie sÄ… częściowo spowodowane wilgotnoÅ›ciÄ… powietrza zewnÄ™trznego a nie tylko wilgotnoÅ›ciÄ… powietrza w pomieszczeniu?
  • Aby wspomóc dziaÅ‚anie systemu, niektórzy producenci stosujÄ… higrosterowane kratki na kanale wywiewnym. Z kolei zainstalowanie takiej kratki budzi wÄ…tpliwoÅ›ci dozoru kominiarskiego.
  • Czujniki wilgoci, wbudowane w nawiewnikach, umieszczone sÄ… na oknach w pokojach, zatem z dala od głównych źródeÅ‚ wilgoci - kuchni i Å‚azienki. Uruchomienie wentylacji nastÄ…pi, kiedy wilgoć ta dotrze do nawiewników. Czy aby wczeÅ›niej nie dojdzie do zawilgocenia caÅ‚ego mieszkania?
  • Zastosowanie nawiewników higrostrowanych w mieszkaniach, gdzie używa siÄ™ otwartego pÅ‚omienia (piecyki gazowe, bojlery gazowe, kotÅ‚y c.o.) stwarza możliwość ich zamkniÄ™cia a tym samym odciÄ™cia dopÅ‚ywu tlenu niezbÄ™dnego do spalania gazu. Czy dopuszczalnym jest uzależnienie dostÄ™pu tlenu do spalania od poziomu wilgoci?

nawiewniki sterowane temperaturÄ… nawiewanego powietrza

Urządzenia te posiadają dwie zasadnicze wady w porównaniu z nawiewnikami sterowanymi różnicą ciśnień. Nie reagują na podmuchy wiatru - w konsekwencji w mniejszym stopniu oszczędzają energię zużywaną na ogrzewanie pomieszczeń. Nie mogą również pełnić funkcji "automatycznych regulatorów" w systemach wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Pytanie 17: Czy można stosować nawiewniki automatyczne w pomieszczeniach, w których używany jest gaz?

Można i należy stosować, lecz nie wszystkie rozwiązania. Ograniczenie dotyczy nawiewników higrosterowanych, które nie są tu zalecane z powodu możliwości samoczynnego zamknięcia nawiewnika (jeśli w pomieszczeniu jest dostatecznie "sucho") i odcięcia dopływu powietrza niezbędnego do spalania gazu. W konsekwencji może dojść do powstania trującego tlenku węgla lub nawet niebezpiecznego zgaszenia płomienia.

Pytanie 18: Dlaczego nawiewniki podnoszÄ… komfort cieplny mieszkania?

Na pojęcie komfortu cieplnego składa się wiele czynników fizycznych, które bezpośrednio oddziałują na organizm człowieka i są przez niego wyczuwalne. Do najważniejszych należą średnia temperatura powietrza, różnica temperatur powietrza pomiędzy poziomem głowy a stóp (czynnik HAT), prędkość przepływu powietrza (szczególnie zimnych prądów) oraz wilgotność powietrza. Nawiewnik powietrza optymalizuje te parametry. Jego energooszczędna praca znikomo wpływa na obniżenie średniej temperatury powietrza, usytuowanie wlotu zimnego powietrza wysoko (co najmniej 1,8 m ponad podłogą) korzystnie obniża różnicę temperatur pomiędzy głową a stopami (czynnik HAT), „sączenie" świeżego powietrza eliminuje zimne strumienie i przeciągi, ciągłe dozowanie świeżego suchego powietrza obniża wilgotność względną w pomieszczeniu.

Pytanie 19: Dlaczego nawiewniki podnoszą w ogóle komfort mieszkania?

Przez podniesienie komfortu często rozumie się zdjęcie z naszej głowy jakiegoś problemu, pamiętanie i wykonywanie niezbędnej czynności za nas bez naszego udziału i bez dodatkowych komplikacji. Jesteśmy wtedy wolniejsi, bardziej zrelaksowani, mamy więcej czasu dla siebie. Nawiewnik powietrza, szczególnie automatyczny, taką właśnie rolę spełnia. Dostarcza nam świeżego powietrza niezbędnego dla naszej egzystencji i dobrego samopoczucia. Robi to samoczynnie w najwłaściwszy sposób. Jego działanie rozwiązując wiele problemów nie przysparza żadnych kłopotów. Tradycyjne metody takie jak otwieranie okien czy mikrowentylacja - na odwrót, nie rozwiązują w pełni problemów i sprawiają kłopoty

Pytanie 20: Dlaczego nawiewniki podnoszą bezpieczeństwo mieszkania?

Nawiewniki pozwalają wentylować przy całkowicie zamkniętych oknach. Utrudniają w ten sposób wtargnięcie osób nie proszonych. Wykluczają również możliwość wypadnięcia przez otwarte okno małych mieszkańców pozostawionych bez opieki. Nawiewniki zastosowane w mieszkaniach gdzie używa się otwartego płomienia (piece, kuchenki, kotły, bojlery) doprowadzając odpowiednią ilość powietrz do spalania eliminują możliwość zatrucia tlenkiem węgla. Ten silnie trujący gaz powstaje zawsze przy spalaniu paliw z niedoborem tlenu (brak wentylacji). Używanie nawiewników eliminuje również powstawanie tzw. inwersji ciągu w kanałach wentylacyjnych objawiającej się tym ,że zimne powietrze wlatuje do mieszkania kanałami wentylacyjnymi (zamiast nimi wylatywać) a wylatuje kanałami dymowymi. Jeśli kanały te usytuowane są w niewielkiej odległości od siebie spaliny mogą być zasysane z obszaru ponad kominem i kierowane do mieszkania stwarzając poważne zagrożenie. Mając w oknach nawiewniki i sprawne kanały wentylacyjne można praktycznie zapomnieć o sprawach związanych z wentylacją.

Pytanie 21: Ile można zarobić stosując nawiewnik automatyczny sterowany różnicą ciśnień?

Aby odpowiedzieć na to pytanie posłużymy się przykładem. Rozważmy pomieszczenie mieszkalne (pokój) o powierzchni 15 m² i wysokości 2,5 m zaopatrzony w okno o powierzchni 2,2 m², znajdujący się na pierwszym piętrze budynku pięciokondygnacyjnego w Warszawie. Budynek (pomieszczenie) posiada sprawny system wentylacyjny o wydajności 30 m³/h przy różnicy ciśnień 10 Pa. Funkcję nawiewną sprawuje okno zaopatrzone w odpowiednie urządzenie (może to być nawiewnik o stałym przekroju przelotu lub precyzyjnie uchylone skrzydło). Jeśli wentylacja działa poprawnie różnica ciśnień 10 Pa uzyskiwana jest przy różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem około 20şC, co w przybliżeniu odpowiada warunkom średnim w czasie sezonu grzewczego. Wtedy przepływ świeżego powietrza wynosi 30 m³/h. Przy dużych mrozach, kiedy różnica temperatur osiąga 40ºC, różnica ciśnień wzrasta do 25 Pa dając przepływ około 50 m³/h. Napływa wtedy prawie dwa razy więcej powietrza niż potrzeba, w dodatku "dwukrotnie zimniejszego". Straty ciepła na wentylację rosną prawie czterokrotnie. A co z wiatrem? Okazuje się, że Polska wbrew utartym opiniom jest całkiem wietrznym krajem. Lokalne średnie roczne prędkości wiatru są zróżnicowane i osiągają maksimum (poza terenami górskimi) na wybrzeżu ponad 5 m/s a minimum w okolicach Nowego Sącza (!) 1,7 m/s. W większości dużych aglomeracji miejskich, poza Krakowem, średnia roczna prędkość wiatru zawiera się pomiędzy 3,5 a 4,5 m/s. W Warszawie prędkość ta wynosi 4,5 m/s a przez ponad połowę roku wiatr wieje tu z prędkością 6,5 m/s. Przełóżmy średnią prędkość wiatru na średnie ciśnienie oraz uwzględnijmy wpływ kierunku wiatru i deflektorów na kominie przez upraszczające założenie, że wiatr wieje w 60% czasu w kierunku prostopadłym do okna. Okazuje się, że wiatr ten zwiększa średnią różnicę ciśnień o około 8 Pa. W konsekwencji średnia różnica ciśnień, przy której pracuje urządzenie nawiewne w ciągu sezonu grzewczego wynosi 20 Pa. Oznacza to wydajność nawiewu na poziomie około 45 m³/h czyli 50% za dużo. Ilość ciepła niepotrzebnie zużytego wyniesie około 400 kWh, które kosztuje około 60 zł. Zastosowanie automatycznego nawiewnika powietrza sterowanego różnicą ciśnień pozwoli uniknąć tej straty. Dla porównania, zainstalowanie szyby niskoemisyjnej (U=1,1 W/m²K) do naszego okna zamiast standardowej (U=2,6 W/m²K) pozwoli zaoszczędzić w tym samym czasie tylko 220 kWh energii cieplnej a przecież szyba kosztuje więcej niż nawiewnik.

Pytanie 22: Gdzie należy montować nawiewniki?

Nawiewniki powinny być montowane w górnej części okna na wysokości co najmniej 1,8 ponad poziomem podłogi. Powód takiego umiejscowienia nawiewników związany jest z poczuciem komfortu cieplnego bowiem wlot zimnego powietrza zlokalizowany pod sufitem korzystnie obniża temperaturę na wysokości głowy (czynnik HAT) oraz w najmniejszym stopniu nie daje poczucia zimnych strumieni. Do takiego umiejscowienia nawiewników obliguje również polska norma wentylacyjna (poprawka AZ 3 z lutego 2000 do normy PN-83/B-03430).

Pytanie 23: Czy są kraje gdzie nawiewniki muszą być stosowane?

Nawiewniki powietrza są powszechnie stosowane od ponad trzydziestu lat. Pozytywne doświadczenia sprawiły, że w normach i innych aktach prawnych wielu krajów świata znalazły się zapisy dotyczące stosowania nawiewników. W Anglii, Irlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Francji, wprowadzono prawną obligację stosowania nawiewników w oknach. W Holandii, Norwegii, Finlandii oraz niektórych stanach USA (Waszyngton, Oregon, Minnesota, Utah) wprowadzono rekomendację ich stosowania   Nawiewniki powietrza są powszechnie stosowane od ponad trzydziestu lat. Pozytywne doświadczenia sprawiły, że w normach i innych aktach prawnych wielu krajów świata znalazły się zapisy dotyczące stosowania nawiewników. W Anglii, Irlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Francji, wprowadzono prawną obligację stosowania nawiewników w oknach. W Holandii, Norwegii, Finlandii oraz niektórych stanach USA (Waszyngton, Oregon, Minnesota, Utah) wprowadzono rekomendację ich stosowania

Pytanie 24: Dlaczego w wolnych krajach zmusza się obywateli do stosowania nawiewników?

Sytuacja jest tu podobna do prawnego przymusu zapinania pasów bezpieczeństwa obowiązującego we wszystkich rozwiniętych krajach świata. Przymus ten wynika z prostej zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Pytanie 25: Jak wyglądają przepisy prawne dotyczące stosowania nawiewników w Polsce?
Podstawowym aktem prawnym obligującym do stosowania nawiewników powietrza jest Polska Norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, ze zmianami PN-B-03430/Az3 z lutego 2000 r. Norma ta w punkcie 2.1.5 nakłada obowiązek stosowania nawiewników, określa wymagania jakie powinny one spełniać oraz określa ich usytuowanie. Ponadto w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, (będącym podstawowym aktem prawnym dla nadzoru budowlanego) również zapisano, że dopuszczalne jest stosowanie szczelnej stolarki pod warunkiem wyposażenia jej w nawiewniki powietrza.

Pytanie 26: Czy nawiewniki sÄ… drogie w eksploatacji?

Nawiewniki powietrza są urządzeniami działającymi samoczynnie bez konieczności dodatkowego zasilania. Ich eksploatacja nic nie kosztuje

Pytanie 27: Ile potrzebuję nawiewników powietrza?

Liczba nawiewników powinna być dobrana zależnie od ich wydajności w taki sposób aby wymiana powietrza w wentylowanych pomieszczeniach była zgodna z Polską Normą PN-83/B-03430 ze zmianami PN-B-03430/Az3. Oznacza to w większości przypadków jeden nawiewnik na pomieszczenie włączając kuchnię i łazienkę.

Pytanie 28: Jak nawiewniki współpracują z innymi urządzeniami energooszczędnymi np. zaworami termostatycznymi?
Zacznijmy od tego, że wietrzenie przez otwieranie okien lub mikrowentylację istotnie zakłóca pracę zaworów termostatycznych umiejscowionych zwykle na grzejnikach pod oknami. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wlatuje wtedy do pomieszczenia nisko w bezpośrednim sąsiedztwie zaworów. Strumienie zimnego zewnętrznego powietrza omywając głowicę zaworu sprawiają, że „czuje" on temperaturę zewnętrzną zamiast tej wewnątrz pomieszczenia. Zawór zostaje wtedy otwarty, podnosząc nadmiernie temperaturę grzejnika i powodując niepotrzebne straty ciepła. Znane są przypadki gdzie zastosowanie zaworów termostatycznych bez dodatkowej modernizacji wentylacji, spowodowało duży wzrost zużycia energii cieplnej. Przy wentylacji z prawidłowo umiejscowionymi nawiewnikami, głowice zaworów termostatycznych w ogóle „nie czują" zimnych prądów, reagując prawidłowo na temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Chcąc uzyskać wydajną, energooszczędną pracę nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania wyposażonej w zawory termostatyczne, powinniśmy zmodernizować wentylację przez zastosowanie nawiewników powietrza.

 

Â