e-BOK

Zapraszamy

Logowanie

Get Adobe Flash player

Dzisiaj

Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Wyróżnienia

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Galeria nowości

EFRR_kolor-300dpi.jpg

Zawiadomienie Członków Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie w sprawie głosowania uchwał Walnego Zgromadzenia w dniu 16.06.2023r

 

Chrzanów, 14 lipca 2022 r.

Szanowni Mieszkańcy/Członkowie PSM w Chrzanowie

W dniu 6 czerwca 2022 r. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, do którego ustawowych zadań należy badanie legalności działalności spółdzielni mieszkaniowych w swoim stanowisku skierowanym do Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie potwierdził, iż wobec stwierdzonych istotnych nieprawidłowości w trakcie obrad I i II części Walnego Zgromadzenia Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie w dniach 23 i 24 maja 2022 r. nie ulega wątpliwości, iż decyzja Zarządu Spółdzielni o nieotwieraniu III (25.05.2022 r.), IV (26.05.2022r.) i V (27.05.2022r.) części Walnego Zgromadzenia Członków Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie zwołanego w dniach 23, 24, 25, 26, 27 maja 2022r. była konieczna i jedynie możliwa w okolicznościach niniejszej sprawy. W konsekwencji poczynionych ustaleń w ocenie Związku zwołanego w częściach Walne Zgromadzenie Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie w dniach 23, 24, 25, 26 i 27 maja 2022 r. nie można uznać za odbyte. W swoim stanowisku Związek potwierdził także, że nie było też możliwym jego kontynuowanie (tj. otwarcie pozostałych części posiedzenia), z uwagi na wykazane nieodwracalne w skutkach i rażące nieprawidłowości (stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w załączeniu).

Tym samym jakiekolwiek próby składania wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przez ,,rzekome’’ zebrania, które miałyby dokończyć ww. walne zgromadzenie należy uznać za bezprawne.

Niestety pomimo grożącej odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych oświadczeń woli i wiedzy wniosek taki został złożony przez grupę osób, która podała się za Powszechną Spółdzielnię Mieszkaniową w Chrzanowie i Krajowy Rejestr Sądowy (jak wynika z rejestru) dokonał w dniu 14 lipca 2022 r. wpisu tych osób jako ,,rzekomych’’ nowych członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni, gdyż, z uwagi na wadliwe przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (zawierające ewidentne luki prawne), Sąd jest zobowiązany jest jedynie do weryfikowania wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pod względem formalno-prawnym a nie pod względem ich zgodności z przepisami prawa, co pozwala na właśnie takie nadużycia prawa. Z przepisu art. 23 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wynika bowiem jedynie, że sąd rejestrowy bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa, a nie weryfikuje on natomiast zgodności podjętych uchwał z przepisami prawa, które stanowić mają podstawę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dodać przy tym należy, że taki wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma jedynie charakter deklaratywny, a nie konstytutywny.

Prawowity Zarząd Spółdzielni informuje, iż jeszcze w dniu dzisiejszym podjął już odpowiednie kroki prawne, które spowodują przywrócenie zgodności stanu Krajowego Rejestru Sądowego z rzeczywistym stanem prawnym i faktycznym. O wydarzeniach w trakcie ww. walnego zgromadzenia zostały już poinformowane organa ścigania, którym przekazane również zostaną kolejne dokumenty w związku z prowadzoną przez nich sprawą, tj. dokumenty potwierdzające działania osób na rzecz bezprawnego ujawnienia nieprawdziwym informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jednocześnie odsyłamy Państwa do podobnej historii, w której znalazła się Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik w Jaworznie, w której również dokonano w sposób bezprawny i podstępny wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, by następnie doprowadzić do przywrócenia zgodności stanu w KRS z rzeczywistym stanem prawnym:
https://smgornik-j.pl/prawomocne-rozstrzygniecie-sadu-apelacyjnego-sprawie-o-uznanie-bezprawne-uchwal-podjetych-przerwaniu-walnego-zgromadzenia-czerwcu-2014r/

 

Z poważaniem,

Zarząd Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie

 

Jak samemu sprawdzić wentylację?

W związku z zagrożeniami wynikającymi ze źle działającej wentylacji w mieszkaniach ponownie poruszamy temat związany z wentylacją. Na zlecenie Spółdzielni wykonywane są przez uprawnionego mistrza kominiarskiego okresowe kontrole przewodów kominowych.

Sygnałami, że coś jest źle są:

  • często zaparowane szyby okienne i skraplająca się na nich para wodna,
  • wilgoć w łazience, wyczuwalna stęchlizna w powietrzu oraz długo utrzymujące się krople wody na kafelkach po kąpieli,
  • plamy pleśni na nadprożach i ościeżach okiennych, pod parapetami, w narożach pokoi oraz za meblami,
  • złe samopoczucie, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa, gardła, zmęczenie i trudności z koncentracją.

Jeżeli jednak w naszym mieszkaniu występują powyższe objawy możemy sami sprawdzić czy ich przyczyną nie jest źle działająca wentylacja.

Poniżej podajemy proste sposoby na samodzielne sprawdzenie, jak działa wentylacja.

Sprawdzenie działania wentylacji grawitacyjnej należy przeprowadzać wtedy, kiedy powinna działać najskuteczniej to znaczy przy dużej różnicy temperatury wewnętrznej w mieszkaniu i zewnętrznej. Do sprawdzenia potrzebne jest mała kartka papieru (nie większa od kratki wentylacyjnej) oraz świeczka lub zapalniczka. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jak działają kanały wentylacyjne oraz nawiew powietrza z zewnątrz, następnie przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami w mieszkaniu. Kontrole, o których mowa wyżej należy przeprowadzić przy wyłączonych wentylatorach mechanicznych (okapach) oraz wyłączonych junkersach.

Badanie pierwsze - czy kanały wentylacyjne są drożne?

  1. W jednym z pokoi uchylamy okno, a następnie otwieramy drzwi do tego pokoju i drzwi do pomieszczenia, w którym znajdują się kratki wentylacyjne (łazienka, wc, kuchnia).
  2. Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.

Jeżeli kartka „przykleja” się do kratki oznacza to, że wywiew działa dobrze i kanał wentylacyjny jest drożny.

Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki wentylacyjnej, ale płomień odchyla się w stronę kratki oznacza to, że w kanale jest ciąg, ale jest on słaby.

Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki a płomień nie odchyla się w żadną stronę oznacza to, że kanał wentylacyjny jest niedrożny.

W przypadku słabego ciągu lub niedrożnych kanałów należy skontaktować się z administracja osiedla.

Badanie drugie - czy jest wystarczający nawiew?

  1. Zamykamy w mieszkaniu wszystkie okna i otwieramy drzwi do pokoi i pomieszczeń, w których znajdują się kratki wentylacyjne.
  1. Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.

Jeżeli kartka „przykleja” się do kratki wentylacyjnej oznacza to, że nawiew powietrza z zewnątrz jest wystarczający.

Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki, a płomień świeczki przystawionej do kratki nie odchyla się lub odchyla się bardzo delikatnie w stronę kratki oznacza to, że nawiew powietrza z zewnątrz jest zbyt mały a wentylacja nie działa poprawnie.

Badanie trzecie - czy powietrze przepływa między pomieszczeniami?

Polega ono na sprawdzeniu czy powietrze przepływa w mieszkaniu od pomieszczeń „czystych” (pokoi) do „brudnych” (kuchni, łazienka, wc – tych z kratkami wentylacyjnymi). Badanie to można przeprowadzić wtedy, gdy w mieszkaniu występuje wystarczający nawiew powietrza z zewnątrz i wywiew.

  1. Zamykamy drzwi do pomieszczeń, które najczęściej są zamknięte – łazienka, wc.
  2. Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.

Jeżeli kartka „przykleja” się do kratki wentylacyjnej oznacza to, że w mieszkaniu jest dobry przepływ powietrza – wentylacja działa prawidłowo.

Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki, a płomień świeczki przystawionej do kratki nie odchyla się oznacza to, że zamknięcie drzwi uniemożliwia przepływ powietrza między pomieszczeniami. Aby zapewnić przepływ powietrza między pomieszczeniami należy drzwi do pokoi podciąć tak, aby między podłogą a dolną krawędzią drzwi utworzyć szczeliną wysokości 1 cm

Badanie czwarte - czy urządzenia grzewcze zaburzają pracę wentylacji?

W badaniu tym sprawdza się, jak działa wentylacja, gdy pracują piecyki łazienkowe (junkersy).

  1. włączamy piecyk łazienkowy – urządzenie pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia.
  2. sprawdzamy, co dzieje się z ciągiem we wszystkich kanałach a więc do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.

Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki wentylacyjnej, ale płomień odchyla się w stronę kratki oznacza to, że wszystko jest w porządku – wentylacja działa poprawnie.

Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki a płomień odchyla się w stronę pomieszczenia oznacza to, że urządzenie grzewcze zasysa powietrze z kanału wentylacyjnego powodując w nim ciąg wsteczny. Aby rozwiązać problem należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz poprzez rozszczelnienie okien i drzwi wejściowych do mieszkania lub na przykład zabudowanie dodatkowych nawiewników okiennych lub ściennych.

A.B.