OGŁOSZENIE
W związku ze zmianą struktury organizacyjnej Działu Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi w Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie informujemy,
iż od 18.11.2024r. wszelkie sprawy dotyczące instalacji centralnego ogrzewania w godzinach pracy Spółdzielni należy zgłaszać do właściwej dla miejsca zamieszkania Administracji Osiedlowej pod niżej wymienionymi numerami telefonów:
- Administracja Osiedla Północ: 32 623 46 79,
- Administracja Osiedla Młodości: 32 623 53 21,
- Administracja Osiedla Trzebińska: 32 623 66 76 wew. 31,
- Administracja Osiedla w Libiążu: 32 627 74 08,
- Administracja Osiedla Widokowe: 32 612 15 08.
Awarie po godzinach pracy Spółdzielni niezmiennie prosimy zgłaszać pod nr telefonu: 32 623 47 54 lub 512 896 672.
Ponadto informujemy, iż nr telefonu do Mistrza Centralnego Ogrzewania tj. 32 623 66 12 wew. 36 zostanie wyłączony
z użytkowania.
Zarząd PSM w Chrzanowie
Chrzanów, dnia 14.11.2024r.
Jak samemu sprawdzić wentylację?
W związku z zagrożeniami wynikającymi ze źle działającej wentylacji w mieszkaniach ponownie poruszamy temat związany z wentylacją. Na zlecenie Spółdzielni wykonywane są przez uprawnionego mistrza kominiarskiego okresowe kontrole przewodów kominowych.
Sygnałami, że coś jest źle są:
- często zaparowane szyby okienne i skraplająca się na nich para wodna,
- wilgoć w łazience, wyczuwalna stęchlizna w powietrzu oraz długo utrzymujące się krople wody na kafelkach po kąpieli,
- plamy pleśni na nadprożach i ościeżach okiennych, pod parapetami, w narożach pokoi oraz za meblami,
- złe samopoczucie, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa, gardła, zmęczenie i trudności z koncentracją.
Jeżeli jednak w naszym mieszkaniu występują powyższe objawy możemy sami sprawdzić czy ich przyczyną nie jest źle działająca wentylacja.
Poniżej podajemy proste sposoby na samodzielne sprawdzenie, jak działa wentylacja.
Sprawdzenie działania wentylacji grawitacyjnej należy przeprowadzać wtedy, kiedy powinna działać najskuteczniej to znaczy przy dużej różnicy temperatury wewnętrznej w mieszkaniu i zewnętrznej. Do sprawdzenia potrzebne jest mała kartka papieru (nie większa od kratki wentylacyjnej) oraz świeczka lub zapalniczka. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jak działają kanały wentylacyjne oraz nawiew powietrza z zewnątrz, następnie przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami w mieszkaniu. Kontrole, o których mowa wyżej należy przeprowadzić przy wyłączonych wentylatorach mechanicznych (okapach) oraz wyłączonych junkersach.
Badanie pierwsze - czy kanały wentylacyjne są drożne?
- W jednym z pokoi uchylamy okno, a następnie otwieramy drzwi do tego pokoju i drzwi do pomieszczenia, w którym znajdują się kratki wentylacyjne (łazienka, wc, kuchnia).
- Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.
Jeżeli kartka „przykleja” się do kratki oznacza to, że wywiew działa dobrze i kanał wentylacyjny jest drożny.
Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki wentylacyjnej, ale płomień odchyla się w stronę kratki oznacza to, że w kanale jest ciąg, ale jest on słaby.
Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki a płomień nie odchyla się w żadną stronę oznacza to, że kanał wentylacyjny jest niedrożny.
W przypadku słabego ciągu lub niedrożnych kanałów należy skontaktować się z administracja osiedla.
Badanie drugie - czy jest wystarczający nawiew?
- Zamykamy w mieszkaniu wszystkie okna i otwieramy drzwi do pokoi i pomieszczeń, w których znajdują się kratki wentylacyjne.
- Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.
Jeżeli kartka „przykleja” się do kratki wentylacyjnej oznacza to, że nawiew powietrza z zewnątrz jest wystarczający.
Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki, a płomień świeczki przystawionej do kratki nie odchyla się lub odchyla się bardzo delikatnie w stronę kratki oznacza to, że nawiew powietrza z zewnątrz jest zbyt mały a wentylacja nie działa poprawnie.
Badanie trzecie - czy powietrze przepływa między pomieszczeniami?
Polega ono na sprawdzeniu czy powietrze przepływa w mieszkaniu od pomieszczeń „czystych” (pokoi) do „brudnych” (kuchni, łazienka, wc – tych z kratkami wentylacyjnymi). Badanie to można przeprowadzić wtedy, gdy w mieszkaniu występuje wystarczający nawiew powietrza z zewnątrz i wywiew.
- Zamykamy drzwi do pomieszczeń, które najczęściej są zamknięte – łazienka, wc.
- Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.
Jeżeli kartka „przykleja” się do kratki wentylacyjnej oznacza to, że w mieszkaniu jest dobry przepływ powietrza – wentylacja działa prawidłowo.
Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki, a płomień świeczki przystawionej do kratki nie odchyla się oznacza to, że zamknięcie drzwi uniemożliwia przepływ powietrza między pomieszczeniami. Aby zapewnić przepływ powietrza między pomieszczeniami należy drzwi do pokoi podciąć tak, aby między podłogą a dolną krawędzią drzwi utworzyć szczeliną wysokości 1 cm
Badanie czwarte - czy urządzenia grzewcze zaburzają pracę wentylacji?
W badaniu tym sprawdza się, jak działa wentylacja, gdy pracują piecyki łazienkowe (junkersy).
- włączamy piecyk łazienkowy – urządzenie pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia.
- sprawdzamy, co dzieje się z ciągiem we wszystkich kanałach a więc do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę papieru. Gdy kartka „przyklei” się do kratki kończymy próbę, jeśli odpadnie do kratki przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.
Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki wentylacyjnej, ale płomień odchyla się w stronę kratki oznacza to, że wszystko jest w porządku – wentylacja działa poprawnie.
Jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki a płomień odchyla się w stronę pomieszczenia oznacza to, że urządzenie grzewcze zasysa powietrze z kanału wentylacyjnego powodując w nim ciąg wsteczny. Aby rozwiązać problem należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz poprzez rozszczelnienie okien i drzwi wejściowych do mieszkania lub na przykład zabudowanie dodatkowych nawiewników okiennych lub ściennych.
A.B.